mG
mG

Sedím takhle v dočasně pronajatém pokoji v Richmondu, Míša v práci, čtu si knížku a napadá mě, že mě štve, jak je těžké (aspoň pro mě) najít dobrou knížku, kterou jsem schopný dočíst. Tak tady je to, co jsem letos přečetl, třeba se to Tobě, jediný člověku, který toto čteš, bude hodit.

1. Steal like an artist (Austin Kleon) - 10/10

Krátká knížka pro nejen umělce, ale pro všechny, díky které jsem třeba si koupil zápisník, do kterého si píšu, co jsem přečetl a jak se mi to líbilo. Takže si pamatuju, co jsem četl, a to se může hodit třeba pro napsání tohoto.

2. Ostrovy uprostřed proudu (Ernest Hemingway) - 7/10

Hemingwoš klasický. Rozděleno na tři odlišné části. První docela dobrá, druhá úplně hrozná - fakt mě to nebralo a třetí část skvělá.

3. Správně Jeevesi! (P. G. Wodehouse) - 8/10

Silně mi to připomínalo Saturnina. Dobrá sranda.

4. Show your work (Austin Kleon) - 10/10

Druhá krátká super knížka od Kleona, ve které říká, že je dobré nejen něco dělat, ale pak to i ukázat. Po přečtení jsem začal posílat nějaké fotky na Facebook a napadlo mě, že bych si mohl udělat nějaký takovýhle malý web. Myslel jsem si, že účelem ukazování své práce je to, abych získal pozitivní ohlasy. V knížce Mapa a území od Houellebecqa se píše: "...vždycky ale přijde chvíle, kdy pocítíme potřebu ukázat svou práci lidem, ani ne tak proto, abychom zjistili, co si o ní myslí, jako spíš proto, abychom se sami ujistili o existenci této práce, ba dokonce o existenci sebe samých, v rámci společenského druhu je individualita jen krátkou fikcí." S tou individualitou se mi s ním nechce souhlasit, ale jinak mě tahle myšlenka zaujala.

5. NOS4A2 (Joe Hill) - 6/10

Nic moc a ještě dlouhé. Ale dočetl jsem to.

6. Await your reply (Dan Chaon) - 7/10

Docela solidní.

7. Poslední aristokratka (Evžen Boček) - 8/10

Výborná sranda, asi nejvtipnější knížka, co jsem četl. Moc vtipných jsem ale nečetl.

8. Aristokratka ve varu (Evžen Boček) - 4/10

Už pořád dokola to samé. Stačilo přečíst jen první díl.

9. Vyhnání Gerty Schnirch (Kateřina Tučková) - 8/10

Depresivní knížka o vyhnání Němců z Brna na konci války. Vlastně docela aktuální, když se nedávno řešilo, jestli se město Brno má za odsun omlouvat. Po přečtení knížky bych řekl, že se tím nic rozhodně nezkazí.

10. Platforma (Michel Houellebecq) - 10/10

Naprosto super knížka, která mi prostě sedla. Dokonce mě bavila hned od začátku. Připadá mi, že mě nejvíc baví knížky, které jsou o současnosti s normálními postavami, které potkáváme každý den v supermarketu a tak. Jedna z nejlepších knížek pro mě za poslední léta.

11. Tyranizovaná spravedlnost (Karel Hvížďala/Jiří Přibáň) - 8/10

Trocha filozofie a právničiny neuškodí. Občas to chlapi přeháněli s citacemi všech možných myslitelů, což byla trochu otrava. Škoda, že větší část knihy nebyla víc konkrétní, protože ty obecnější úvahy jsou vždycky hůř stravitelné. Právě proto mě pak bavila poslední pasáž o policejní akci na Úřadu vlády, protože to bylo úplně konkrétní a nevím jak vás, ale mně vždycky baví poslechnout si někoho chytrého, co si o aktuálním dění myslí.

12. The Nine (Jeffrey Toobin) - 8/10

Hutnost. Právník popisuje fungování Nejvyššího soudu USA mimo jiné na základě rozhovorů se soudci a jejich asistenty. Píše o spoustě nejdůležitějších rozhodnutích soudu a o tom, proč bylo soudem tak rozhodnuto, o výběru kandidátů na soudce atd. Fakt dobré.

13. Jatka č. 5 (Kurt Vonnegut) - 7/10

Nevím, čekal jsem víc.

14. Dobrý proti severáku (Daniel Glattauer) - 10/10

První audiokniha, kterou jsem poslouchal většinou ve stanu při výstupu na Dufourspitze. Mně se to fakt líbilo. Celá knížka je psána formou emailové korespondence mezi ženskou a chlapem a zkrátka se mi to fakt hodně hodně líbilo.

15. Rozšíření bitevního pole (Michel Houellebecq) - 6/10

Má to něco do sebe, ale pro mě nějak hůř stravitelné. Až potom, co jsem si přečetl doslov jsem to víc pochopil.

16. Ripley´s game (Patricia Highsmith) - 8/10

Z výběru nejlepších knížek nějakých novin, asi New York Times. Poctivá knížka, která se dobře čte, má dobrý příběh, ale nelze od ní čekat nějaké osvícenské myšlenky.

17. Canada (Richard Ford) - 7/10

Nenápadně dobré, ale chvílemi nuda - možná to bylo tím, že jsem občas něčemu nerozumněl, protože to bylo napsáno pro mě trochu těžší angličtinou.

18. Mapa a území (Michel Houellebecq) - 9/10

Stejně jako platforma se to čte prostě dobře a sedí mi to. Další výborná od Houellebecqa. Musím si od něj přečíst všechno.

Ještě jsem zkoušel třeba Last lecture, Forever war, Blood meridian (v angličtině to je pro mě nějak fakt těžké), By nightfall, Skutečná událost... ale všechny jsem odložil. Třeba jako Skutečná událost od Hakla mě fakt jenom štvala. Kdo se v té knížce má vyznat? Letos u mě prostě jede Houellebecq.